Thomas Sword Good, tilskrevet. To kvinder og et barn samler madding langs kysten, 1800-tallet
Thomas Sword Good (1789-1872), tilskrevet. To kvinder og et barn samler madding langs kysten. Olie på lærred, monteret på lærred. Usign. Verso betegnet: 'Fisherwomen Gathering Bait. T. S. Good of Berwick (Purcahsed from the Artist by the Rev. J. Ferguson)'. 31 x 35,5 (51,5 x 56) cm.
Fremstår med krakeleringer af varierende størrelse; enkelte retoucheringer samt forrensede partier.