William Hemsley. 'The First Time of Asking'
William Hemsley (1819-1906). 'The First Time of Asking'. Olie på lærred. Sign.: 'W. Hemsley'. 36 x 30 (61 x 55) cm.
William Hemsley var en britisk kunstner, som især specialiserede sig i handlingsmættede genrebilleder med et fortællende eller pointerende indhold. I nærværende værk ses således det nyforlovede par i kirken i forbindelse med den første lysning forud for det forestående bryllup.