Poul Henningsen/ Louis Poulsen. Samling ældre og nyere defekte PH-bordlamper skærme/reservedele. (5)

Vurdering

DKK 3.800

Roskilde

6571678

Poul Henningsen/ Louis Poulsen. Samling ældre og nyere defekte PH skærme/reservedele til bordlamper mm. Best. af: 1 rillet fodstykke Ø 14 cm, 1 stamme af bruneret messing med bakelit fatning i toppen og defekt gennemgående afbryderhus (knækket, del mangler) H. 38,5 cm. 1 støbte stel til bordlamper antagelig fra 1940'erne, 1 M 2 mellemskærm af gulbemalet metal Ø 14,4 cm. samt 1 O 3,5 overskærm af kobber Ø 33,5 cm. (antagelig uoriginal samt med trykket rille i toppen). Alle dele med slitage og defekter som reservedele. (5)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage
Brug af denne hjemmeside forudsætter accept af aftalerne om købs- og salgsbetingelser samt persondatapolitikCopyright Lauritz.com © 2023-2026Version: 1.4.19