Gertrud Kudielka. Figur af hvid glaseret keramik i form af stor elefant.
Gertrud Kudielka (1896-1984). Figur af hvid glaseret keramik i form af stor elefant. Sign. med monogram samt L. Hjorth 600. H. ca. 31 cm. B. ca. 45 cm. Fremstår med brugsspor.