Agostino Veneziano, efter Baccio Bandinelli. 'Dum a romanis solvitur pretium mille pondo auri gallis...'. Scene med den romerske feltherre Camillus, kobberstik, 1531

Vurdering

Hørsholm

6569576

Agostino Veneziano (1490-1540), efter Baccio Bandinelli (1493-1560). 'Dum a romanis solvitur pretium mille pondo auri gallis...' Scene med den romerske feltherre Camillus. Kobberstik. Signeret og dateret i trykket 1531, men muligvis senere. 21,5 x 21,5 (38 x 32) cm. Undersøgt i rammen.

Litteratur: Konrad Oberhuber, The Illustrated Bartsch 26, Marcantonio Raimondi, part one (1978), 201.
NB. Beskrivelse tilrettet 07.01.2026.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage