Henry Heerup. 'Pigen og hesten'
Henry Heerup (1907–1993). 'Pigen og hesten', litografi, 233/500, sign. Heerup. 40 x 44 (indrammet uden glas, 51 x 53) cm. Fremstår med skjold i nederste hjørne, uden for motiv.