Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Standerlampe, 'Monolit'
Jo Hammerborg. Gulvlampe 'Monolit', mangler skærm. H. ca. 158 cm. 1960-70'erne. Fremstillet hos Fog & Mørup. Brugsspor.