Postkasse fra CHRISTIANSBORG SLOTSPLADS 1, 1218 KØBENHAVN K
Foran Christiansborg Slotsplads, magtens centrum i Danmark, har denne postkasse i årtier været et tavst men nærværende vidne til landets historiske øjeblikke. Her, hvor kongemagt, folkestyre og hverdag mødes, har breve og postkort fundet ved ud i verden, stemplet med ordene ”Greetings from the Danish democracy!”.
Christiansborg Slotsplads har været scene for nogle af Danmarks mest skelsættende øjeblikke. I 1660 blev Frederik 3. hyldet netop her, da Danmark gik fra valgkongedømme til arvekongedømme. Næsten to århundrede senere, i 1848, fyldtes pladsen af folketog, der krævede demokrati, et krav der første til enevældens afskaffelse. Denne postkasse har stået midt i fortællingen om magtens skiften og folkets stemme.
I nyere tid har pladsen summet af liv. Jubel for konger og dronninger, demonstrationer mod skriftende regeringer og strømme af turister. Men historien stopper ikke ved brostenene. Dybt under Slotspladsen gemmer ruinerne af Absalons borg sig, grundlagt i 1100-tallet og fundamenten til det København, vi kender i dag. Flere lag af magt, historie og menneskeskæbner har udspillet sig her, mens denne postkasse har været del af bybilledet.
En postkasse fra Christiansborg Slotsplads er derfor ikke blot et stykke dansk posthistorie, men et fysisk vidnesbyrd om Danmarks rejse fra kongemagt til demokrati.
Postkassen måler ca. 34 cm i dybden, 44,5 cm i bredden og 78 cm i højden og vejer ca. 21 kg. Den fremstår som et markant og ikonisk element i hjemmet, hvad enten den bruges som kunstobjekt, dansk kulturarv eller personligt mindeskab.
Postkasserne fremstår i den stand, de blev nedtaget i. Der medfølger nøgle til postkassen.
Der er ikke eftersyn på postkasserne.
Køber vil efterfølgende modtage et gavekort og få tilsendt postkassen fragtfrit med Post Nord til adresser i Danmark.
Der er omkostning til levering uden for landets grænser betales særskilt.
Denne auktion er en del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Danmarks Indsamling 2026.
Alle indtægter går direkte og ubeskåret til Danmarks Indsamling 2026. Lauritz.com donerer således alle involverede salærer og gebyrer fra denne auktion til det gode formål.
Se hele udvalget på Danmarks Indsamling 2026 her
Se alle postkasser til salg i forbindelse med Danmarks Indsamling 2026 her