Svend Aage Madsen, sjælden fritstående skrivebord, 1960'erne
Svend Aage Madsen, fritstående skrivebord af fineret teak, bordplade med kehlet bagkant, front med otte skuffer, bagside med åben rum og hyldeplads, stel og ben af massiv teak.
Yderst sjælden model, fremstillet og stemplet hos Sigurd Hansens Møbelfabrik, 1960'erne. H. 72, B. 150, D. 75 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, top med nogle ridser og mærker, én nøgle.