Børge Mogensen. Højrygget lænestol, egetræ, model 2258
Børge Mogensen, højrygget lænestol af massivt egetræ med tremmeryg, sæde og ryghynde betrukket med sort læder. Fremstillet og stemplet hos Fredericia Stolefabrik, model 2258. Sh. 45 cm. Fremstår med lette brugsspor, prof. ompolstret.