Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4/3 bordlampe
Momsvare
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med skærme af hvidlakeret aluminium, fod af forkromet stål. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker i fod samt løshed i fatning; manglende overskærm.
Proveniens: Danske Bank.