Poul Henningsen for Louis Poulsen. Tre PH 4/3 bordlamper (3)
Momsvare
Poul Henningsen (1894-1967). Tre PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. H. 55, Ø. 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, herunder ridser, skævhed og løs top.
Proveniens: Danske Bank.
(3)