Hans J. Wegner. To pendler 'The Pendant' (2)

Vurdering

København

6572407

Hans J. Wegner (1914-2007). To Pendler 'The Pendant' af hvidlakeret aluminium med bøjle af børstet stål. Ø. 50 cm. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser samt en lampe med bule og skævhed. (2)
Proveniens: Danske Bank

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage