Poul Henningsen for Louis Poulsen. 2 stk. PH5 pendler. (2)
Momsvare
Poul Henningsen (1894-1967). 2 stk. PH5 pendler med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. begge med skævhed buler samt brugsspor, ridser og mærker. (2)