Poul Henningsen for Louis Poulsen. Et par PH4/3 pendler, hvide (2)
Momsvare
Poul Henningsen. Et par PH4/3 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø. 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor; ene lampe med mindre ridse/stødmærke ved top. (2)
Proveniens: Danske Bank.