Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid
Momsvare
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår komplet med brugsspor, ridser og mærker.