Denne auktion er ikke startet endnu
Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, sort læder
Charles Eames. Kontorstol fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul.
Sæde og ryg med betræk af sort læder, vippefunktion.
Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller.
Alm. brugsspor samt nogle skrammer og ridser på armlæn.