H.W. Klein. Fritstående skænk i teak med skuffer og skydelåger
Henry Walter Klein (1919-1999). Fritstående skænk af teaktræ, front med fire skuffer samt to skydelåger, bag hvilke hylder samt tre skuffer. Hjørner med synlige sinker af massivt palisander, finéret bagside, runde tilspidsede ben af massivt palisander. Fremstillet hos Bramming Møbelfabrik med mærkat herfra. H. 80 cm. L. 225 cm. D. 45 cm.
Fremstår med få brugsspor, alderen taget i betragtning.