Spisestue i 'Gustaviansk Stil', 20. årh. (13)
Spisestue i Gustaviansk stil af bemalet og guldstafferet træ, best. af: Skænk, H 80 L. 190 D. 45 cm. Vitrineskabe, H 175B. 86 D. 50 cm. Rundt spisebord med to tillægsplader á 48 cm. H 74 Ø 110 cm. Sæt på otte spisestole H. 95 Sh. 45 cm. med løse sæde betrukket med rosa stof. 1 nøgle til vitrineskab medfølger, skænk uden nøgle låst i midten. Fremstår med brugsspor, pletter på betræk, 20. årh. (13)