Bernhard Hertz m.m. Samling manchetknapper, pins m.m.

Vurdering

DKK 3.800

Odense

6572640

Samling manchetknapper, pins m.m. Bernhard Hertz. Par "knude" manchetknapper af 14 kt guld. Stemplet 585 BH. L. 2 cm. Samlet vægt ca. 3,7 g.
Vielsesring i 14 kt guld m/ gravering, stemplet PC 585, ringstr. ca. 61,5. Vægt ca. 4 g.
Bloddonor nål i 14 kt guld m/ emalje, stemplet KF 585, L. 4,5 cm. Vægt ca. 1,3 g.
Par manchetknapper i 14 guld m/ rep., stemplet på tap 585. Samlet vægt ca. 2,2 g.
P. Bis manchetkapper i sterling m/ perlemor, stemplet P. Bis Sterling Denmark, L. 1,5 cm. Samlet vægt ca 15,4 g.
Oluf Christian Kundby. Rund broche i sølv (830S), stemplet OCK, Ø 18 mm. Vægt ca. 2,2 g.
2 stk. Fritz Heimburger 'DANMARKS FRIVILLIGE BLODDONORKORPS m.m.' i org. æsker, begge stemplet Heimburger, 6 x 3,5 cm.
13 stk. pins el. manchetknapper med militær idrætsmrk. L. 1,5-2 cm.
Enkelte brugsspor.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage