Grønlandica: En samling grønlandske smykker af ben, sterlingsølv mm. (6)

Vurdering

Vejle

6571980

Grønlandica: En samling grønlandske smykker af ben, sterlingsølv mm. bestående af et par øreskruer i form af hval halefinner af ben og sterlingsølv (L. 4,8 cm.), to halskæder af sort snor med vedhæng i form af udskårede henholdsvis sort og rød lakerede hval halefinner med montering af sølv (L. 6,5-7,5 cm., vedhæng), en udskåret ring af ben (ringstr.: 56/ 17,75) og en broche med udskåret hovedbeklædt inuit af ben (L. 3,5 cm.). Samlingen fremstår med brugsspor. (6)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage