Hans J. Wegner, daybed / briks, model GE259
Hans J. Wegner 1914 - 2007, daybed / briks med stel af fineret egetræ, ben af massiv egetræ, betrukket med uld, Formgivet 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-259. L. 206 cm. Fremstår med brugsspor.