Himmelseng af mahogni med drejede søjler,
Himmelseng af mahogni med drejede søjler, sengegærde rigt udsmykket i Chippendale-stil med rocailler og stiliseret bladværk. H. 210 L. 225 B. 204 cm. Indvendige rammemål: 200 x 180 cm. Par medfølgende sengeborde med låge herover skuffe H. 68 B. 40 D. 40 cm. Himmelseng fremstår usamlet samt med brugsspor i form af ridser og mærker, enkelte afslag