Gerda Lynggaard for MONIES. 'Olia' halskæde og øreklips af læder, akacietræ og multi-color metalfolie (3)

Vurdering

Vejle

6571727

Gerda Lynggaard for MONIES. 'Olia' halskæde med justerbar strop af sort læder og markant vedhæng af akacietræ og multi-farvet metalfolie. Hertil matchende øreklips af akacietræ og multi-farvet metalfolie. Designet af Gerda Lynggaard Monies. Mærket: MONIES. Halskæde: L. 60-90 cm. Øreklips: L. 7 cm. Sættet fremstår med lette brugsspor, få overfladeridser. (3)

Gerda Lynggaard Monies er uddannet fra Guldsmedeskolen i København og har videreuddannet sig både i Tyskland og USA. I 1973, for omkring 50 år siden, grundlagde hun virksomheden Monies sammen med sin mand, Nikolai Monies, og har siden skabt smykker, der udfordrer traditionelle forestillinger om materialer og former. Gennem årene har Monies designet smykker for flere modehuse og driver i dag både værksted og butik i København samt butikker i Paris, Rom, Milano og Istanbul.

Se hele udvalget på Smykker med attitude her

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage