Gerda Lynggaard for MONIES. Skulpturelt armbånd og halssmykke med udskårede ansigter af sten (2)

Vurdering

Vejle

6571179

MONIES. Skulpturelt armbånd og halssmykke med udskårede ansigter af sten monteret på plader af akacie samt akkompagneret af talrige rækker med slebne akacieperler i forløb, lukke i form af bidsellås af læder og sten på halskæde. Armbånd med elastisk slip-on funktion. Designet af Gerda Lynggaard Monies. Mærket: MONIES. Armbånd: B. 11,5 cm. Halskæde: L. 53 cm. Få brugsspor. Medfølges af originale MONIES smykkeposer. (2)

Gerda Lynggaard Monies er uddannet fra Guldsmedeskolen i København og har videreuddannet sig både i Tyskland og USA. I 1973, for omkring 50 år siden, grundlagde hun virksomheden Monies sammen med sin mand, Nikolai Monies, og har siden skabt smykker, der udfordrer traditionelle forestillinger om materialer og former. Gennem årene har Monies designet smykker for flere modehuse og driver i dag både værksted og butik i København samt butikker i Paris, Rom, Milano og Istanbul.

Se hele udvalget på Smykker med attitude her

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage