Grann & Laglye. Kaffe / tekande samt flødekande og sukkerskål (4)

Vurdering

DKK 23.000

Aarhus

6570498

Grann & Laglye skønvirke kaffeservice af hammerslået sølv, med stiliseret drue- og bladornamentik på hank, låg og fod. Kaffekande, H. 24,5 cm. tekande H. 17 cm., sukkerskål, H. 10 cm., flødekande, H. 11,5 cm. Samlet vægt 1789 gram. Alle stemplet med mestermærke og tre tårne, dateret 1948-1951. Alm. brugsspor. (4)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage