Grann & Laglye. Kaffe / tekande samt flødekande og sukkerskål (4)
Grann & Laglye skønvirke kaffeservice af hammerslået sølv, med stiliseret drue- og bladornamentik på hank, låg og fod. Kaffekande, H. 24,5 cm. tekande H. 17 cm., sukkerskål, H. 10 cm., flødekande, H. 11,5 cm. Samlet vægt 1789 gram. Alle stemplet med mestermærke og tre tårne, dateret 1948-1951. Alm. brugsspor. (4)