Johan Rohde for Georg Jensen. 'Kongemønster' bestik af sterlingsølv (11)

Vurdering

DKK 4.400

Roskilde

6569620

Johan Rohde for Georg Jensen. 'Kongemønster' bestik af sterlingsølv bestående af:
2 frokostgafler L. 16,5 cm, 2 frokostknive L. 20,5 cm, 1 dessertske L. 17,5 cm, 3 lange skeer L. 18,5 cm, 1 kaffeske L. 11 cm, 1 saltske L. 6 cm, 1 kagegaffel L. 14,5 cm.
Alt stemplet Georg Jensen efter 1945. Vægt uden knive ca. 255 g. Knive ca. 140 g. Fremstår med alm. brugsspor. (11)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage