Severin Hansen for Haslev Møbelsnedkeri. Rullebord af palisander
Severin Hansen. Rullebord af fineret palisander, bordplade med ilagte Tenera-fliser fra Royal Copenhagen. Tilspidsede ben monteret med hjul. Udført hos Haslev Møbler, 1960'erne. H. 56 cm. B. 70 cm. D. 47 cm. Fremstår med brugsspor, finér løst på et ben.