Alfred Christensen for Slagelse Møbelværk, tremmesofa, 1940'erne
Alfred Christensen, tre-personers sofa med tremme-ryg, stel af bejdset bøgetræ, sæde betrukket med møbelstof. L. 164 cm. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk. Fremstår med alders- og brugsspor, nogle ridser og mærker. .