Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, cognacfarvet læder, model '2213'
Børge Mogensen (1914-1972). Fritstående tre-pers. sofa, originalt betrukket med cognacfarvet læder, løse hynder med dunfyld, ben af massiv egetræ. L 221 cm. Fremstillet og stemplet hos Fredericia Stolefabrik, model '2213'. Fremstår med alm. brugsslitage.