Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, cognacfarvet læder, model '2213'

Vurdering

DKK 16.000

Vejle

6570303

Børge Mogensen (1914-1972). Fritstående tre-pers. sofa, originalt betrukket med cognacfarvet læder, løse hynder med dunfyld, ben af massiv egetræ. L 221 cm. Fremstillet og stemplet hos Fredericia Stolefabrik, model '2213'. Fremstår med alm. brugsslitage.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage