Hans J. Wegner. Daybed af teaktræ, model 'GE-258'
Hans J. Wegner 1914-2007, Briks / daybed af teak, opklappeligt rygstykke samt madras betrukket med uld, monteret på runde tilspidsede ben. L. 195 cm, B. 85 cm. Formgivet 1954. Fremstillet hos Getama, model 'GE-258'. Fremstår med alm. aldersrelateret slitage, nogle ridser og mærker.