Bing & Grøndahl: 'Empire' service af porcelæn (99)
Momsvare
10 middagstallerkener, 13 dybe middagstallerkener, 10 frokosttall., 12 dybe frokosttall., 1 sovseskål, 2 runde fade diam. 32/37 cm, cabaretfad, ovalt stegefad, serveringsskål, salt og peberbøsse, sennepskrukke, eddikeflaske (revne ved hank).
2 ovale kagefade L. 24 cm, flødekande, rund krukke/vase, 16 kagetallerkener, 2 par store tekopper, 9 par tekopper, 13 par kaffekopper. I alt 99 dele samt div. ekstra underkopper.
Blandet 1. og 2. sort., brugsspor, skår kan forekommer og lottet bør efterses.