Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' (4)

Vurdering

DKK 1.300

København

6571786

Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret ahorn, sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. H. 76 cm., Sh. 44 cm. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med enkelte pletter, ridser samt brugsspor. (4)
Proveniens: Danske Bank.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage