Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' (4)
Momsvare
Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret ahorn, sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. H. 76 cm., Sh. 44 cm. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med enkelte pletter, ridser samt brugsspor. (4)
Proveniens: Danske Bank.