Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' (4)
Momsvare
Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret kirsebærtræ, sæde og ryg betrukket med gråt møbelstof. H. 76 cm., Sh. 44 cm. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med enkelte pletter, ridser samt brugsspor. (4)
Proveniens: Danske Bank.