Kaare Klint for Fritz Hansen. Kirkestole. seks stole, 1950'erne (6)

Vurdering

DKK 4.400

Vejle

6561647

Kaare Klint, tidlige kirkestole, seks spisestole med stel af massivt og fineret bøgetræ, sæder betrukket med flettet papirgarn. Fremstillet og stemplet FH hos Fritz Hansen. Formgivet 1936, fremstillet 1950'erne. SH. 44 cm. Fremstår med brugsslitage, nogle ridser og mærker. (6)

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage