Hans Scherfig, Tegning til 'Dialog' tidskrift. 1940'erne.
Hans Scherfig (1905 - 1979). Tegning. Bly og tusch på papir, usigneret.
I samme ramme dedikation med proveniens (delvis udvisket): Tegning er en illustration til 'Dialog' Dansk tidsskrift for Kultur (1950-1961). 22 x 25 (41 x 31) cm. cm. Aldersrelateret præg, gulnet papir. (cd)