Engelsk spindelur med skive og kasse af sølv, Madelainy, London, 1700-tallets første halvdel

Vurdering

DKK 10.000

Vejle

6570782

Engelsk spindelur med inder- og yderkasse af sølv, urskive af sølv med romertal og arabertal samt sign. Madelainy London i central kartouche, spindelværk med nøgleoptræk og ugeskive, værk graveret Madelainy, London. 1700-tallets første halvdel. Ø 5,6 cm. Vægt ca. 124 g. Ustemplet, men syretestet. Optræksnøgle mangler. Fremstår med aldersrelateret patina, sølv med buler, yderkapslen med lodning. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage