11-radet vintage koralperlekæde med diamanter- og rubinlås af guld og sølv

Varenummer: 6273495
Vurdering: DKK 6.000

Vintage koralperlekæde af guld og sølv trukket med talrige røde koralperler i elleve rækker afslutte med vifteformede endestykker og oval rosetlås prydet med større oval facetsleben opak rubin på ca. 1.30 ct., flankeret af to mindre saltvandskulturperler omkranset af talrige små halvrå diamantplader, skydelås med sikkerhedsklips på bagsiden.
Vægt ca. 91 g. Koraller Ø ca. 3,52 - 3,57 mm. Lås: L. inkl. vifter 5,2 cm. Roset B. 1,7 cm. L. 45 cm. Aldersrelaterede brugsspor, ustemplet, senere ombetrukket på gennemsigtig snor af plast.
Auktionen afsluttes:  02-12-2022 19:46:24