Amerikansk fremstillet mahogni spisestue i 'Federal' stil ((12)

Varenummer: 6242451

Næste bud: DKK 2.400
Vurdering: DKK 5.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Amerikansk fremstillet spisestue af mahogni i 'Federal' stil (Hepplewhite/Sheraton) bestående af spisebord med udtræk h.76 x 168 x 114 cm med to tillægsplader à 48 cm, 6 stole med gennembrudt ryg med lyremotiv, kanneleringer og drejede sprosser, sæder med sort uldbetræk, to af stolene med armlæn h.95 x b.48/60 cm sh.49 cm, stor skænk/sideboard med 4 skuffer og to skabe, kannelerede ben med hjul og håntag med løvehoveder af messing h.103 x 182 x d.56 cm samt dækketøjsskab med buet top og sprosset glaslåge, underdel med 2 skuffer, kannelerede ben med hjul h.178 x 101 x d.56 cm. 1900 tallets anden halvdel, fremstillet af J.K. Rishel Furniture Co, Williamsport, Pensylvania. Fremstår med brugsspor, en stol med knækket forben, en armstol med forstærkningskuer bagfra, et armlæn limet, finérskader, mindre afslag på skænkens underkant samt løst ben, enkelte løse samlinger.

Auktionen afsluttes:  14-08-2022 18:40:49
Showroom:   Næstved, DK