Arabia, 'Ruska' service af stentøj.(84)

Varenummer: 6217557

Næste bud: DKK 2.000
Vurdering: DKK 2.600
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arabia, 'Ruska'. Servicedele af glaseret stentøj, bestående af: Fem dybe tallerkner nr. 11-64/6-86, en med skår på bundkanten. Fire middagstallerkner Ø 26 cm. 13 underkopper Ø 12 cm. En med skår på underkant. Seks under kopper Ø 16 cm. En med skår på underkanten. 16 underkopper nr. 12-64. Tre frokosttallerkner Ø 20 cm. Syv tallerkner Ø 17,5 cm. otte tallerkner Ø 16 cm. to med skår. Fire tekopper H. 5 cm. Ø 10 cm. Otte kaffekopper H. 7,5 cm. Ø 7 cm. To mokkakopper H. 4,4 cm. Ø 7 cm. Seks lysestager H. 3,4 cm. Ø 7 cm. Tekande H. 11,5 cm. Ø 17,5 cm. Lille skår i tesigten. Fremstår med brugsspor. (84)

Auktionen afsluttes:  09-07-2022 17:21:58
Showroom:   Herlev, DK