Arne Hovmand Olsen. Seks spisestole, teaktræ, model 75 (6)

Varenummer: 6318634

Næste bud: DKK 12.000
Vurdering: DKK 20.000

Arne Hovmand Olsen. Seks spisestole med stel af massiv teaktræ, formbøjet og fineret kopstykke af teaktræ, aftageligt forsidepostret med lyst møbelstof, afstandsstykke af messing. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Mogens Kold. SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte manglende skruer til montering af forsidepolstring på kopstykke, pletter i stof. (6)

DKK 12.000
Auktionen afsluttes:  02-02-2023 08:15:21
Showroom:   DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej