Arne Jacobsen. 7'er spisestole, model 3107/3207 (5)

Varenummer: 6196082

Næste bud: DKK 2.600
Vurdering: DKK 5.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen. 7'er spisestol af formspændt krydsfinér, polstret med orange uld, fire monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, heraf fire model 3107 i 1979. SH 44 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder, trykmærker på sæder, én med defekt ryg, en med afsavede armlæn, denne med begyndende defekt ryg. (5)

Auktionen afsluttes:  05-07-2022 19:31:05
Showroom:   Aarhus, DK