Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Model 3107. Seks 'Syveren' stole (6)

Varenummer: 6224585
Hammerslagspris: DKK 4.400
Vurdering: DKK 6.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen (1902-1971) for Fritz Hansen. Model 3107. Seks 'Syveren' stole med skaller af mørkeblå lakeret formbøjet finér, stel af forkromet stålrør, bundkapsler af plast. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107, mærket herfra med år 1999/2000. H.78, Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og brudt lakering. (6)

Auktionen afsluttes:  24-06-2022 20:52:00
Showroom:   Herlev, DK