Arne Jacobsen for Fritz Hansen. 'Oxford' kontorstol / konferencestol

Varenummer: 6261866
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 5.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen for Fritz Hansen. 'Oxford' kontorstol / konferencestol betrukket cognacfarvet anilin læder, fempas fod samt stamme af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen, år 1990, mærket herfra. H. 87, Sh. 44 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser, porøst skum og defekt læder med brud.

Auktionen afsluttes:  24-09-2022 09:27:33
Showroom:   Herlev, DK

2118452 23-09-2022 16:21:30 DKK 2000