Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Oxford kontorstol, sort læder

Varenummer: 6207355
Vurdering: DKK 5.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med skal af lamineret formpresset træ betrukket med sort læder, stel af aluminium og forkromet metal, monteret på fempasfod afsluttet på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007, label herfra, senere nybetrukket hos professionel møbelpolstre. SH. 51 cm. Fremstår med lettere brugsspor på læder samt indre ridser på stel.

Auktionen afsluttes:  24-06-2022 19:46:11
Showroom:   Aarhus, DK