Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Sæt på seks 'Syveren' stole af ahorn, model '3107' (6)

Varenummer: 6289304

Næste bud: DKK 6.000
Vurdering: DKK 7.600

Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks 'Syveren' stole, skaller af formspændt finéret ahorn, stel af forkromet stålrør. Sh. ca. 44 cm.
Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen.
Fremstår med brugsspor, nogle ridser og mærker. Nogle mgl. dupper samt mgl. bundkapsler. (6)

DKK 6.000

Køb nu pris
DKK 7.595
Auktionen afsluttes:  08-12-2022 19:44:14
Showroom:   DK, Roskilde, Store Hedevej