Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Sæt på seks 'Syveren' stole af ahorn, model '3107' (6)
Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks 'Syveren' stole, skaller af formspændt finéret ahorn, stel af forkromet stålrør. Sh. ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, nogle ridser og mærker. Nogle mgl. dupper samt mgl. bundkapsler. (6)