Arne Jacobsen for Louis Poulsen. 'AJ Royal' pendel

Varenummer: 6383781
Hammerslagspris: DKK 350
Vurdering: DKK < 1.000

Arne Jacobsen (1902-1971). AJ Royal-pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Designet i 1960 til SAS Royal Hotel i København. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og bule samt afkortet ledning.
Auktionen afsluttes:  11-06-2023 16:46:33

72740 11-06-2023 16:44:33 DKK 350