Luksusure

Arne Jacobsen for Louis Poulsen. 'AJ Royal' pendel

Varenummer: 6383783
Hammerslagspris: DKK 400
Vurdering: DKK < 1.000

Arne Jacobsen (1902-1971). AJ Royal-pendel med skærme af grålakeret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Designet i 1960 til SAS Royal Hotel i København. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker samt afkortet ledning.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 15:06:58

11926 25-05-2023 09:57:58 DKK 400
1110739 22-05-2023 15:48:20 DKK 350