Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316

Varenummer: 6204403
Auktionen er ikke begyndt
Næste bud: DKK 20.000
Vurdering: DKK 25.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet.

Auktionen afsluttes:  06-07-2022 18:44:45
Showroom:   Roskilde, DK