Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316

Varenummer: 6204403
Hammerslagspris: DKK 19.500
Vurdering: DKK 25.000

Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet.
Auktionen afsluttes:  15-01-2023 19:51:13

1444203 14-01-2023 15:06:11 DKK 19500